• ۱۱۳۲۵
  • ۱ / ۲ / ۱۳۹۵
تکمیل 30 طرح ثبت بیماری در شبکه و ثبت بیماری ها در کشور/پیشگیری از مرگ های زود رس از برنامه های مهم

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی از تکمیل ۳۰ رجیستری و ثبت اطلاعات بیماری ها در کشور خبر داد و اظهار داشت: به زودی ۲۰ رجیستری دیگر نیز مراحل آماده سازی آن تکمیل خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری، دکتر رضا ملک زاده در حاشیه مراسم اختتامیه نخستین کنگـره بین المللـی  ثبت بیماری ها و  پیامد های سلامت که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در هتل پردیسان برگزار شد؛ با اشاره به اینکه تا پیش از این نظام ثبت اطلاعات و بیماری ها در کشور وجود نداشت اظهار داشت: در سه سال اخیر تلاش های زیادی صورت گرفت تا برای حداقل یکصد بیماری که شایع ترین بیماری های ایران هستند و ۸۰ درصد بیماری ها را تشکیل می دهند نظام ثبت ایجاد شود.

 

وی، بیماری های قلبی و عروقی، سکته های قلبی، ام اس، سوانح و حوادث و تصادفات،ضایعات نخاعی و بیماری  مزمن التهابی روده را از جمله مواردی برشمرد که در حال حاضر کار ثبت آنها در دانشگاه های علوم پزشکی در حال انجام است.

 

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به ثبت بیماری سرطان به عنوان یک بیماری شایع در کشور اظهار داشت: یکی از مشکلات کشور در گذشته ثبت سرطان بدون در نظر گرفتن جمعیت هر منطقه بود که در حال حاضر ثبت این بیماری در ۱۰ استان کشور به موازات ثبت ۱۰۰ بیماری دیگر در حال انجام است و پیش بینی می شود نخستین اطلاعات این برنامه نیمه سال آینده آماده ارائه شود.

 

دکتر رضا ملک زاده تاکید کرد: به طور کلی نظام ثبت بیماری ها به عنوان یک زیر ساخت مهم در حوزه پژوهش های بالینی،درمان و گسترش خدمات به مردم به شمار می رود و تحقق و اجرای آن به مراقبت بهتر از بیماران و اطلاع رسانی و آموزش بیمارانی که بیماری خاص دارند کمک می کند.

 

گفتنی است: نخستین کنگـره بین المللـی  ثبت بیماری ها و  پیامد های سلامت با حضور بیش از ۳۰۰ تن از متخصصان و اندیشمندان داخلی و حخارجی به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ۲۶الی ۲۸بهمن در هتل پردیسان مشهد برگزار شد.

 

اصول تاسیس و مدیریت نظام های ثبت، مالکیت داده ها و اصول اخلاقی در برنامه های ثبت بیماری ها، فن آوری اطلاعات و نرم افزار های ثبت بیماری ها، کنترل کیفی در ثبت بیماری ها، نقش سیستم های طبقه بندی و نامگذاری بیماری ها و استانداردهای مربوط به اقلام اطلاعاتی و پیوند بانک های اطلاعاتی و تحلیل داده ها از جمله محورهای کنگره بین المللی ثبت بیماری ها و پیامدهای سلامت بود.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بر طبق تازه ترین بررسی ها ۲۵ درصد از مرگ های رخ داه در کشور، زودرس و در سنین زیر۵۰ سال رخ می دهد.   

 

پیشگیری از مرگ های زودرس از برنامه های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است

دکتر رضا ملک زاده در مشهد افزود: پیشگیری از مرگ های زودرس از برنامه های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است و نظام ثبت بیماریها در شناخت، کنترل و درمان انواع بیماریها نقش بسزایی دارد.

وی بیان کرد: ۴۲ درصد از مرگ های زودرس در کشورمان مربوط به بیماریهای قلبی و عروقی بوده است.

به گفته وی، بر اساس همین بررسی ها از بین ۳۸۵ هزار مرگ رخ داده طی سال ۱۳۹۴ در کشور، ۵۵ درصد زیر سنین ۷۰ سال رخ داده است.

 

وی بیماریهای غیر واگیردار را از مشکلات اصلی حوزه سلامت عنوان و اظهار کرد: بیماریهای قلبی و عروقی، سرطان

ها و حوادث جاده ای بیشترین علل مرگ ومیر در کشور را تشکیل می دهند.

وی با بیان اینکه از سال ۱۹۹۰به بعد بیماریها عفونی در کشور کاهش چشمگیری یافته است، افزود: به جز بیماریهای هپاتیت بی و سی در تمامی بیماریها شاهد کاهش شیوع بیماریها بوده ایم.

 

دکتر ملک زاده خاطر نشان کرد: هم اکنون مراحل نظام ثبت ۱۰۰ بیماری مهم و شایع در کشور مانند بیماریهایی مانند قلبی و عروقی،سکته های قلبی و مغزی، حوادث و سوانح، ضایعات نخاعی، ام .اس و بیماریهای مزمن التهابی روده در حال پیگیری و اجراست.

معاون وزیر تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در پایان گفت: نظام ثبت بیماریها یک زیر ساخت مهم بهداشتی و درمانی در کشور به شمار می رود و نقش مهمی در شناخت بهتر بیماریها، کنترل مرگها و کاهش بار بیماریها دارد. 

 

آخرین مطالب :