• ۷۸۰۶
  • ۲۰ / ۳ / ۱۳۹۲
گزارش کنگره ی ملی زیست شناسی و جنبه های کاربردی سلول های بنیادی (9-7 اردیبهشت ماه – سال 1390 – مشهد)

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد مشهد، دکتر حسین بهاروند در مراسم افتتاحیه "کنگره ی ملی زیست‌شناسی و جنبه‌های کاربردی سلول های بنیادی" که روز چهارشنبه 7 اردیبهشت ماه در محل دانشکده ی علوم پایه ی دانشگاه فردوسی برگزار شد، اظهارداشت

گزارش کنگره ی ملی زیست شناسی و جنبه های کاربردی سلول های بنیادی (9-7 اردیبهشت ماه – سال 1390 – مشهد)

 

دانشیار و مدیرگروه سلول های بنیادی و زیست شناسی تکوینی پژوهشگاه رویان گفت:
" یکی از چالش های آینده علم سلول های بنیادی، مبحث دگرتمایزی است"

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد مشهد، دکتر حسین بهاروند در مراسم افتتاحیه "کنگره ی ملی زیست‌شناسی و جنبه‌های کاربردی سلول های بنیادی" که روز چهارشنبه 7 اردیبهشت ماه در محل دانشکده ی علوم پایه ی دانشگاه فردوسی برگزار شد، اظهارداشت: دگرتمایزی به معنای تبدیل یک سلول سوماتیک بالغ به سلول سوماتیک بالغ دیگر، بدون عبور یا رسیدن به مرحله ی پرتوانی است که سلول محصول نیز باید دارای عملکرد باشد.
وی اظهارداشت: این مبحث در سال 2009 و طی مقاله ای مطرح شد که در آن گروهی از محققان توانستند فیبروبلاست های پوستی را به صورت مستقیم به سلول های عصبی تبدیل کنند و در پژوهشگاه رویان نیز توانستیم با همین شیوه "کاردیومیوسیت ها" را مستقیماً از فیبروبلاست ها تولید نموده، بدون این که "فیبروبلاست ها" تبدیل به دوران جنینی شوند.
مدیرگروه زیست شناسی تکوینی دانشگاه علم و فرهنگ جهاد دانشگاهی در ادامه با اشاره به این که امروزه قادر هستیم در آزمایشگاه، ‌سلول‌های بنیادی عصبی را از سلول های بنیادی القایی(IPS) تولید کنیم، تصریح کرد: در این فرآیند، به طور مثال، سلول های بنیادی پوستی را به IPS تبدیل کرده و سپس با IPS سلول های پیش ساز عصبی را تولید می‌کنیم که تا یک سال قابلیت نگه داری و تکثیر را داراست و هرگاه بخواهیم، این سلول پیش ساز عصبی را می توانیم به سلول های خلفی یا قدامی عصبی تبدیل کنیم.
بهاروند با بیان این که در پزشکی امروز، علاوه بر دارودرمانی، از سلول درمانی نیز استفاده می‌شود، افزود: سلول های بنیادی جنسی و IPS با توجه به قابلیت تقسیم نامحدود و هم چنین توانایی تولید انواع سلولی، می توانند کاربردهای مختلفی داشته باشند.
وی ابرازداشت: ‌این سلول‌ها می توانند به عنوان ابزاری در زیست شناسی برای مطالعه ی تکوین آدمی یا سایر پستانداران مورد استفاده قرار گیرد و یا این که برای توسعه ی داروسازی از آن بهره مند شویم، بدین صورت که از این سلول ها، کاردیومیوسیت ساخته می شود و تأثیر دارو را روی این کاردیومیوسیت مورد بررسی قرار می دهیم.
مدیرگروه سلول های بنیادی و زیست شناسی تکوینی پژوهشگاه رویان اظهارداشت: با استفاده از سلول‌های بنیادی IPS در انسان، علاوه بر تولید سلول عصبی، ‌سلول‌های تپنده ی قلبی را نیز می توان تولید کرد، بدین صورت که فیبروبلاست ها را به IPS تبدیل کرده و در مرحله ی بعد آن ها را تمایز داده و سلول های قلبی را به دست می آوریم.
بهاروند در ادامه، با بیان این که سلول های بنیادی از منابع مختلف به دست می آیند، افزود: هر بافتی دارای سلول بنیادی مخصوص به خود است و فراوان ترین سلول بنیادی بزرگسالان، در مغز استخوان وجود دارد.
وی در خصوص تاریخچه ی سلول های بنیادی، گفت: اولین سلول بنیادی پرتوان تحت عنوان "امبریونیک کارسینوماسل" در سال 1967 از بیضه ی یک موش به نام نژاد 129 تولید شد. هم چنین، اولین سلول بنیادی جنینی در موش، در سال 1981 و اولین سلول بنیادی انسانی نیز در سال 1998 گزارش شده است.
مدیر گروه سلول های بنیادی و زیست شناسی تکوینی پژوهشگاه رویان افزود: در ایران سلول های بنیادی جنینی در سال 2002 و انسانی در سال 2003 تولید شد، هم چنین، اولین سلول بنیادی پرتوان القایی (IPS) در دنیا، سال 2006 در موش و سال 2007 در انسان گزارش شد که در کشور ما نیز محققان در سال 2008 توانستند به این سلول ها دست پیدا کنند.
بهاروند از برگزاری هفتمین کنگره ی بین المللی سلول های بنیادی رویان در شهریور ماه امسال خبر داد و افزود: دومین مدرسه ی تابستانه ی سلول های بنیادی و تکوینی رویان نیز در تیرماه امسال برگزار می شود.
دبیر علمی کنگره ی ملی زیست شناسی و جنبه های کاربردی سلول های بنیادی، گفت:
"اطلاع داشتن از پیشرفت های دنیا یک ضرورت برای درمان بیماری هاست"
در ادامه، دکتر ناصر اقدمی با بیان این که اطلاع داشتن از پیشرفت های دنیا یک ضرورت برای درمان بیماری‌هاست، ‌اظهارداشت: در سال 2006 شاهد تغییراتی در علم بیولوژی شدیم که اطلاعات قبلی مبنی بر این که سرنوشت سلول ها معمولاً تغییر نمی کند را دستخوش تغییر کرد و از سال 2007 شاهد پیشرفت های زیادی در علم بیولوژی هستیم.
وی افزود: امروزه می توانیم با چند ژن، سلول فیبروبلاست را به پلی پورتن تبدیل کنیم و یا سلول های پوستی را به صورت مستقیم به سلول های قلبی تبدیل کنیم.
رئیس مرکز سلول درمانی پژوهشگاه رویان، این کنگره را یکی از گام های مؤثر در آگاهی بیش تر از پیشرفت های دنیا برشمرد و خاطرنشان کرد: حدود 144 مقاله به دبیرخانه ی این کنگره ارسال شد که 96 مقاله پذیرفته شده است و90 مقاله نیز به صورت پوستر و سخنرانی ارائه خواهد شد.
هم چنین، در ادامه ی این همایش، دکتر محمد فرهاد رحیمی زاده، رئیس دانشکده ی علوم پایه ی دانشگاه فردوسی اظهارداشت:
"ورود به عرصه ی سلول های بنیادی در دو دهه ی اخیر، تأثیر شگرفی بر قضاوت جهانی در مورد ایران داشته است و بارقه های امید را در چشم هزاران بیمار در ایران و جهان روشن کرده است"
دکتر رحیمی زاده افزود: این گونه همایش ها باعث گسترش دامنه های این علم در سطوح ملی و فراملی می شود و افتخاری بزرگ برای کشورمان است.
در این کنگره، هم چنین، دکتر سید علی اکبر شمسیان، رئیس جهاد دانشگاهی واحد مشهد، اظهارداشت: برگزاری چنین همایش‌های ارزشمندی‌، فرصتی مغتنم برای انتقال آخرین دستاوردهای علمی و پژوهشی به مخاطبان به ویژه، دانشجویان و محققان جوان کشور است که هر چه روند اجرایی آن به آسانی و سهولت صورت پذیرد، به کام دست اندرکاران و شرکت کنندگان، گواراتر خواهد بود.
وی گفت: آن چه در برگزاری این همایش ملی مشاهده می‌شود، اهتمام همه‌جانبه ی پژوهشگاه رویان دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه علوم پزشکی مشهد و جهاددانشگاهی است.
رئیس جهاد دانشگاهی مشهد با اشاره به چند نکته در خصوص مراکز پژوهشی، درمانی و هم چنین سلول های بنیادی، افزود: کشور ما با پیش‌گامی و نقش‌آفرینی پژوهشگاه رویان و حمایت‌های مقام معظم رهبری، به‌هنگام و با جایگاهی مناسب در حوزه ی دانش سلول های بنیادی درعرصه ی بین المللی ظاهر شده است.
وی با بیان این که ادامه ی حرکت در مرزهای دانش و داشتن سهم قابل قبول در تولیدات و انتشارات علمی دنیا وظیفه‌ای ملی است که حمایت‎های بیش تر مسؤولان اجرایی کشور را طلب می‌کند، افزود: با تلاش های انجام شده و با حمایت و همکاری‌های مراکز اجرایی، استان خراسان رضوی از مرتبه ی بالایی در زمینه ی دانش سلول های بنیادی برخوردار است.
دکتر شمسیان اظهارداشت: شایسته است محققان و مراکز علمی، پروژه هایی را در اولویت قرار دهند که چه در کوتاه مدت یا در بلند مدت، کاربردهای آن بایستی قابل ردیابی و مشاهده بوده و ارتقای سلامت جامعه را هدف قرار دهند.
رئیس جهاد دانشگاهی مشهد گفت: از سوی دیگر، مراحل متعدد و دشواری برای ورود یک طرح تحقیقاتی موفق به کلینیک وجود دارد که باید با دقت کامل و صرف زمان لازم طی شود. لذا، بایستی از ایجاد توقعات غیرواقع و شتاب‌آلود در مردم پرهیز شود. قطعاً، همکاران پزشک و رسانه‌ها در این زمینه، می‌توانند نقش شایسته‌ای ایفا نمایند.
دکتر شمسیان با بیان این که افتخار پیروی از دینی را داریم که در آن راستی و درست کاری از جمله شاخص‌های مهم مسلمانی است، افزود: همواره باید یکدیگر را به رعایت اخلاق پژوهشی و اخلاق پزشکی ترغیب نماییم و این فضایل ارزشمند را در همه‌حال در صدر توجهات و نصب‌العین خویش قرار دهیم.

 

 

آخرین مطالب :